Çarşamba, Eylül 04, 2013

GECE SİMİDİ

Foça, Yeni Foça
1990 yılında tanıştığımız bir tane Foça vardı. Kendisinin nam-ı diğer Eski Foça olduğunu yıllar sonra öğrendik. Bizim için eskisi de yenisi de aynı Foça'ydı.
Hatırlıyorum Hakan, Feridun ve Yüksel ile gezintiye çıkmıştık. Feridun arabasına portatif masa sandalye takımını oturtmuştu, Yüksel'de buna takıma uyar diye Sucuk-ekmek ile vazgeçilmez ekürisi mangal'ı ekledi. Foça önerisini Hakan'la Fero yapmışlardı. Feridun o yıllarda çokça uzun yola çıktığından arabada sağlam müzik "kaset"leri mevcuttu. Fero'nun liste başı Phill Collins eşliğinde yola çıktık. Önce Foça'da gezdik sonra eskisiyle yenisi arasında bir boş tepede denize (ve küçük bir adaya) nazır karargah kurup sucuk-ekmek ve soğuk biralar eşliğinde keyifli bir mangal yapmıştık.
Sonra 1995'de burada 40 arkadaşla 10 Kasım'a denk gelen 4 günlük bir kamp yapmıştık. Belediye başkanı Nihat Dirim'di.

Gece Simidi
Yıllar geçti tekrar kamp mevzuu ile yeniden yolumuz Foça'ya düştü. Bu defa Yeni olanına...
Gece simidi işte o zaman girdi hayatımıza. Yeni Foça'nın çarşısında birbirine yakın 5-6 fırın var. Her biri gece 22.00'de başlayarak gece simidi çıkarıyor. Yazın sıcaklarında simit furyası gece 1-2'ye kadar devam ediyor. Yeni Foça'nın gece (ve gündüz) hayatı çok sakin olduğundan gece eğlencesi genelde sahilde turlayıp çekirdek çitlemek, dondurma yemek. Sahilde hoş birkaç balıkçı restoranı var. Rakılar içilip kafalar hoş olduğunda midesi kazınanlar için imdada gece simidi yetişiyor. Sahilde turlayıp evlerine dönenlerin 23.00-24.00 arası fırının önünde sıra olduğunu bizzat gördüm.
Fırınlar gece simidi olarak genelde sütlü olanını yapıyorlar. Fırından sıcak sıcak çıktığında aç olmayanı bile tezgaha çekiyor. Yeni Foça'yı ve gece simidini seviyoruz.

Hiç yorum yok: