Salı, Nisan 13, 2010

CHP'den Gerçek Muhalefet

Deniz Baykal'ın AKP'nin yapmayı düşündüğü anayasa değişikliği ile ilgili yaptığı öneriden mütevellit uzun zamandan sonra ilk defa CHP ülke gündemini belirleyen pozisyona girmiştir.

CHP'nin ihtiyacı olan tam da budur zaten; Gündemi belirlemek. Sürekli edilgen durumda olan, iktidarın her dediğine "istemezük" diye yaklaşan ve alternatif üretmeyen bir parti olarak çok yıpranan CHP'nin bu çıkışı çok akıllıca olmuştur.

Daha önce çokça söylediğim gibi Türkiye gerçekten kötü yönetiliyor. Fakat insanlara alternatif sunmadığınız sürece insanlar bunun çok da farkına varamıyor. CHP ilk defa ülkeyi bu kadar geren bir konuda gerginliği düşürüp sorunu çözmeye yönelik bir çıkış yapmış oldu.

Demek neymiş, mesele iktidarı körü körüne eleştirmek değil, mesele eleştirdiğiniz konu ile ilgili ortaya çözüm de koyabilmekmiş.

Bu çıkışı bir başlangıç olarak görürsek ve CHP AKP'nin ülkeyi kötü yönettiğini, ülkeyi sürekli germeye çalışıp bu gerilim üzerinden prim yapmaya çalıştığını ortaya koyabilir ve AKP'nin ürettiği politikalara alternatif, ayakları yere basan politikalarla karşı koyar aynı zamanda da Mayıs daki kurultayında sürekli sözü geçen gençleşmeyi başarabilirse, iktidar alternatifi olabilir.

Amma velakin, bir olaya bakıp bu kadar umutlanmanın doğru olmadığını bende biliyorum fakat "umut fakirin ekmeği ye memet ye" diye bir laf vardır. O yüzden insan her ne kadar hayal kırıklığına uğramak istemese de hayal kurmadan duramıyor.

Hiç yorum yok: