Cumartesi, Ekim 23, 2010

Kılıçdaroğlu ve Türkiye'nin Medya Sorunu

Bugün Milliyet gazetesinde yer alan bir habere göre CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu başörtüsü ile ilgili sorulan bir soru üzerine kızıp: "Niçin Sayın Başbakan’a soru sorma cesaretini kimse gösteremiyor? Sayın Başbakan kral mı? Elinde silahla mı geziyor? Sayın Başbakan’ın korumalarından mı medya korkuyor? Bize gelince her türlü soru soruluyor. Ama ona gelince kimse soru soramıyor. Bu demokrasi değildir." şeklinde cevap vermiş. Bence çok da güzel söylemiş.

Bu durum uzun zamandır dikkatimi çeken bir hal aldı zaten. Kılıçdaroğlu televizyonda bir programa katıldığı zaman, gazeteciler her türlü soruyu soruyorlar, hatta Kılıçdaroğlu'nun verdiği cevaptan memnun olmadıkları zaman, bunu dile getirip Kılıçdaroğlu'na yüklenmeye devam ediyorlar. Buna mukabil, Tayyip Erdoğan bir programa çıktığı zaman çok daha hafif sorular soruyorlar ve kesinlikle Erdoğan'ı köşeye sıkıştırmaya çalışmıyorlar. En son Yiğit Bulut röportajında da gördük zaten. Hatta Erdoğan kendisine sorulan soruları beğenmediği zaman karşısındaki gazeteciyi fırçalayabiliyor (bakınız Ali Kırca).

Medyanın bu kadar güce taptığı ve iktidardan bu kadar nemalandığı bir dönem daha önce olmuş muydu bilmiyorum ama bu dönem de Kılıçdaroğlu'nun işi gerçekten çok zor. Hem Erdoğan ve AKP ile mücadele etmek zorunda hem de yandaş basınla.


http://www.milliyet.com.tr/her-sozumun-arkasindayim/siyaset/haberdetay/23.10.2010/1305044/default.htm

Hiç yorum yok: